Model Number : LFXP2-17E-5FTN256C
Place of Origin : USA
MOQ : 1PCS
Price : Bargain
Payment Terms : L/C, T/T
Supply Ability : 1800 PCS+48hours
Delivery Time : 48hours
Packaging Details : Tray
Lattice : LFXP2-17E-5FTN256C
Encapsulation : BGA-256
Number of logic elements : 17000 LE
Working power supply voltage : 1.2 V
Number of inputs/outputs : 201 I/O
Working power current : 28 mA
Minimum operating temperature : 0 ℃
Maximum operating temperature : + 85 ℃
LFXP2-17E-5FTN256C Lattice FPGA - Field Programmable Gate Array 17K LUTs 201I/O DSP 1.2V -5 Speed FTBGA-256
Manufacturer: Lattice
Product Category: FPGA - Field Programmable Gate Array
Series: LFXP2
Adaptive Logic Module - ALM: 8500 ALM
Embedded memory: 276 kbit
Number of input/output terminals: 201 I/O
Supply voltage - minimum: 1.14 V
Supply voltage - Max: 1.26 V
Minimum operating temperature: 0 C
Maximum operating temperature: +85 C
Installation style: SMD/SMT
Package/Case: FTBGA-256
Package: Tray
Trademark: Lattice
Distributed RAM: 35 kbit
Embedded block RAM - EBR: 276 kbit
Height: 1.25 mm
Length: 17mm
Maximum operating frequency: 311 MHz
Humidity Sensitivity: Yes
Number of logical array blocks - LAB: 2125 LAB
Operating power current: 28 mA
Operating power supply voltage: 1.2 V
Product Type: FPGA - Field Programmable Gate Array
Packing quantity: 90 PCS
Subcategory: Programmable Logic ICs
Total memory: 311 kbit
Width: 17mm
Unit weight: 705 mg
LFXP2-17E-5FTN256C Lattice FPGA - Field Programmable Gate Array 17K LUTs 201I/O DSP 1.2V -5 Speed FTBGA-256 Images |